ttbilisi_gruzja_www.globzon.travel.pl
Gruzja Miasta w Gruzji

5 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Tbilisi

ttbilisi_gruzja_www.globzon.travel.plStolica Gruzji, Tbilisi nieprzypadkowo nazywane jest perłą Kaukazu. To magiczne i urokliwe miejsce oferujące turystom mnóstwo atrakcji.

Termy
Starożytne termy zasilane leczniczymi wodami termalnymi robią niesamowite wrażenie. Stara dzielnica łaźni Abanotubani położona nad rzeką Kurą to zdecydowanie jeden z najstarszych i najładniejszych fragmentów miasta. Banie czyli łaźnie zachwycają turystów już od ponad 1500 lat. Dymy z łaźni unoszą się nad całą dzielnicą. Uwagę przykuwa zwłaszcza przypominająca architekturę perską łaźnia Czreli abano zwana pstrą łaźnią. Orientalna, kolorowa fasada odcina się zdecydowanie na tle otoczenia.

Cerkwie i kościoły
Wyjątkowa architektura sakralna tego regionu zasługuje na szczególną uwagę. Warto odwiedzić położony nad miastem Mamadavitis Monasteri, czyli Klasztor Św. Dawida oraz pamiętający pierwsze wieki gruzińskiego chrześcijaństwa kościół Anczischati. Na uwagę zasługuje zwłaszcza katedra Sioni, która przechowuje jedną z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii, krzyż św. Nino.

Plac Wolności
Koniecznie trzeba też zobaczyć najpopularniejsze miejsce w Tbilisi, Plac Wolności wraz z górująca nad nim komuną zwieńczoną pomnikiem patrona Gruzji, św. Jerzego.

Twierdza Narikala
Wznoszące się na wzgórzu ruiny twierdzy Narikala to miejsce, którego nie można pominąć. Pierwsze fortyfikacje powstały już w IV wieku, później były wielokrotnie przebudowywane i niszczone. Obecny kształt twierdzy został jej nadany na przełomie XVI i XVII wieku. Obiekt pomimo znacznych zniszczeń wciąż imponuje swoimi rozmiarami. Z twierdzy rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Nie ma się więc co dziwić, że jest ulubionym miejscem spotkań zakochanych.

Panorama miasta
Wycieczkę po Tbilisi warto zakończyć wycieczką kolejką linową, którą spod cerkwi Matechi na starym mieście można dostać się w wyższe partie miasta. Z wagoników można podziwiać niesamowitą panoramę miasta utkaną z idealnie współistniejących obok siebie elementów starej i nowej architektury. Uwagę nietypową formą przykuwa zwłaszcza imponujących rozmiarów Most Pokoju.

Chcesz zwiedzić Tbilisi i inne gruzińskie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel: