9_gruzja_www.vanellus.travel.pl_jedzenie
Gruzja

Czym jest supra i jak się na niej zachować?

5_gruzja_www.vanellus.travel.plPolacy coraz częściej decydują się na wyjazd do Gruzji. Powodem jest nie tylko to, że obywatele RP mogą podróżować do tego kraju tylko z dowodem osobistym (co znacznie ułatwia formalności), ale również to, że kraj ten po prostu zachwyca krajobrazami, gościnnością i rzecz jasna kuchnią. A jeśli o daniach mowa to nie sposób pominąć czym w Gruzji jest tradycyjna supra, gdyż podróżując po tym kraju wielokrotnie będziemy brać w niej udział!

Supra to w Gruzji inaczej biesiada, uroczystość. Powodów do ucztowania jest wiele, a jednym z najważniejszych jest obecność nowych gości, dlatego Gruzini świętują niemalże codziennie. Zabawa ta przebiega zgodnie z pewnymi zasadami – główną osobą jest tak zwany tamada, czyli głównodowodzący. Jest to najczęściej dojrzały mężczyzna, który dba o atmosferę i wznosi toasty. Podczas supry stół zastawiony jest gruzińskimi specjałami, którymi warto się częstować zawsze, kiedy ma się na to ochotę. Nie wolno się krępować (bo tak naprawdę nie ma czym, gdyż Gruzini traktują te biesiady bardzo swobodnie, a do przyjezdnych podchodzą serdecznie i życzliwie). Odłóżmy więc na bok wszelkie konwenanse, które są w naszych głowach i ucztujmy z Gruzinami tak, jak oni to robią. Będzie to niesamowite przeżycie, które zapadnie w pamięci na bardzo długo!

Chcesz wziąć udział w tradycyjnej suprze i poznać czym jest gruzińska życzliwość? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel: