Gruzja to państwo leżące w Kaukazie Południowym; niejako na pograniczu Wschodu i Zachodu. Większość Gruzinów z tęsknotą spogląda raczej w stronę Zachodu i uważa Gruzję za jego początek, a nie obrzeża. Czytając o tym kraju, spotkać się można z różnymi teoriami: jedni uznają Gruzję za kraj w całości azjatycki, inni w całości europejski, a jeszcze inni twierdzą, że granica między Azją i Europą przebiega właśnie w Gruzji, więc jest to kraj będący swoistym punktem granicznym, dzielącym od siebie dwa światy.
Obecne barwy narodowe, flaga i godło kraju zostały zatwierdzone w 2004 roku. Podczas wycieczki do Gruzji widok flagi czy godła tego kraju będzie nam towarzyszył w różnych miejscach i okolicznościach, dlatego też warto poznać ich symbolikę i zaznajomić się z nimi bliżej. Co ciekawe, w Gruzji obok flagi narodowej często spotkać można także flagę Unii Europejskiej, choć przecież Gruzja do Unii wcale nie należy.
Flaga Gruzji
Gruzińska flaga to biały prostokąt, na którym znajduje się pięć czerwonych krzyży: jeden duży w centrum i cztery mniejsze w każdym rogu. Tradycyjnie taki układ utożsamia się z nawiązaniem do krzyża jerozolimskiego. Największy krzyż ma symbolizować Jezusa, natomiast cztery mniejsze – ewangelistów. Jak podają liczne źródła, po Rewolucji Róż pojawiła się jeszcze jedna interpretacja gruzińskiej flagi, gdzie krzyż główny to państwo gruzińskie, a krzyże mniejsze symbolizują kolejno Abchazję, Adżarię, Dżawachetię i Osetię Południową. Kolor biały we fladze to symbol mądrości, czystości, niewinności; natomiast kolor czerwony to męstwo, odwaga, sprawiedliwość i miłość.
Godło Gruzji
Patronem Gruzji jest Święty Jerzy, więc nie jest niczym dziwnym, że właśnie jego postać znajdziemy w gruzińskim godle. Zobaczymy tam właśnie Jerzego na koniu, z włócznią w ręce, zgodnie z tradycją walczącego ze smokiem. Obraz ten znajduje się na czerwonej tarczy podtrzymywanej przez dwa lwy. Wizerunek świętego wraz z koniem i smokiem są w kolorze srebrnym, natomiast nimb nad głową Jerzego ma kolor złoty. Nad tarczą znajduje się złota korona. Na dole, oprócz gałązki winorośli (jednoznacznie nawiązującej do produkcji wina), dostrzec można napis z mottem Gruzji: siła tkwi w jedności.
Legenda o powstaniu Gruzji
Powstanie Gruzji jej mieszkańcy kojarzą z legendą, która często przytaczana jest na biesiadach w formie nieodłącznego toastu. Zgodnie z jej treścią, kiedy Bóg przystąpił do przydzielania ziemi poszczególnym narodom, wszyscy ustawili się w długiej kolejce. Kłótniom i przepychankom nie było końca, gdyż każdy naród chciał wyrwać dla siebie jak najlepszy kawałek ziemi. Kiedy Gruzini zobaczyli, jak długa jest kolejka, postanowili odpuścić sobie czekanie w nerwowej atmosferze. Wybrali więc ustronne miejsce w cieniu wielkiego drzewa i tam rozkładając się wygodnie na trawie zaczęli biesiadować i wygłaszać toasty. Pod koniec dnia, kiedy kolejka nareszcie się skończyła, Bóg zobaczył nadal świętujących Gruzinów i zorientował się, że o nich zapomniał i nie zostawił dla nich nawet małego kawałeczka ziemi. Ta wiadomość bardzo zasmuciła naszych kaukaskich braci. Jednak Bóg po chwili namysłu postanowił, że tak wspaniały naród, który docenia to co ważne, czyli wspólne spędzanie ze sobą czasu, nie może pozostać z pustymi rękami. I tak Bóg oddał Gruzinom kawałek ziemi, który zostawił dla siebie, kawałek najbardziej urodzajny, najpiękniejszy, raj. I tak oto Gruzini dostali ziemię, gdzie jak sami mówią jest wszystko: piękne, majestatyczne góry, ciepłe morze, urodzajne gleby, na których winorośl rośnie w oczach.
Gruzja w liczbach
Wiemy, że liczby zwykle szybko się zapomina, ale podczas wycieczki do Gruzji, czy jakiegokolwiek innego kraju warto zaznajomić się z podstawowymi danymi.
– Powierzchnia Gruzji zajmuje 69 700 km² co daje jej 123 miejsce na świecie,
– Ilość mieszkańców – niecałe 4,5 miliona, co plasuje Gruzję na 112 miejscu,
– Stolica Gruzji – Tbilisi,
– Największe miasta: Kutaisi, Batumi, Zugdidi,
– Waluta – Lari (GEL),
– Język urzędowy – gruziński, jednak praktycznie z każdym Gruzinem można dogadać się w języku rosyjskim; z młodszym pokoleniem można także próbować po angielsku, ale zwykle kończy się na znajomości jedynie podstawowych zwrotów,
– Religia – przeważa prawosławie,
– Strefa czasowa – + 3 godziny w stosunku do czasu w Polsce
Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel: