ttbilisi_gruzja_www.globzon.travel.pl
Gruzja Miasta w Gruzji

Odkrywanie Tbilisi

ttbilisi_gruzja_www.globzon.travel.plTbilisi to stolica i zarazem największe gruzińskie miasto, które w latach 1845–1936 nosiło nazwę Tyfilis. Obecna nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ zgodnie z tym co mówi jedna z legend to Tbilisi zostało założone przez króla Wachtanga Gorgasalę. Władca ten wybrał się na polowanie i po pewnym czasie znalazł swojego sokoła królewskiego utopionego w gorącym źródle. Odkrył takich miejsc z wodą więcej i nazwał ten obszar Tbilisi („tbili” po gruzińsku oznacza „ciepły”).

Miejscami które koniecznie trzeba zobaczyć w Tbilisi jest z pewnością katedra Sioni, będąca jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. W środku znajdują się zabytkowe freski, a na zewnątrz dzwonnice. W Tbilisi malowniczo położona jest też cerkiew Anczischati, który uważana jest za najstarszą świątynię w mieście. Na uwagę zasługuje też twierdza Narikała wznosząca się nad Tbilisi czy słynny Most Pokoju.

Chcesz zwiedzić Tbilisi i inne gruzińskie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel: